Film z wdrożenia
Przemysłowy standard w branży e-commerce
Pierwsze skojarzenia z automatyką i robotyką to przemysł i produkcja. Rozwiązania w tych obszarach obliczone są na trwałość i niezawodność, a maszyny przemysłowe nierzadko działają bezawaryjnie przez dziesiątki lat. Firma Smart Automation przenosi standardy przemysłowe na inne branże, w tym również e-commerce.
Źródło potrzeby
W 2018 roku z firmą Smart Automation nawiązał kontakt wiodący sklep internetowy zajmujący się dystrybucją detaliczną opakowań z materiałami sypkimi. Już pierwszy kontakt wykazał, że automatyzacja procesu klienta przyniesie wymierne korzyści. Przy magazynie na 4000 indeksów i ilości zamówień sięgającej kilku tysięcy na dobę, rozwiązania automatyczne to najlepsza gwarancja wydajności i niezawodności. Przed automatyzacją proces kompletowania zamówień prowadzony był ręcznie, co jest nie tylko kosztowne, ale obarczone czynnikiem ludzkim.
Dlaczego automatyka?
E-commerce jest dojrzałą branżą i nie brakuje w niej dostawców dedykowanych rozwiązań. Dlaczego więc sięgać po rozwiązania przemysłowe? Automatyka przemysłowa to przede wszystkim rozwinięta metodyka prowadzenia projektów prototypowych. Tam, gdzie trudno z góry określić zakres projektu, a potrzeby mogą ewoluować w toku powstawania maszyny, wymagany jest dojrzały model współpracy.
Proces powstawania rozwiązań dla przemysłu jest zorientowany na klienta, począwszy od rozpoznania realnych potrzeb i okoliczności, przez wybór i wdrożenie optymalnych rozwiązań, aż po otwarcie drzwi do dalszego rozwoju opracowanej maszyny.
Pełna automatyzacja
Łańcuch decyzyjny przed rozpoczęciem realizacji projektu wymagał określenia założeń, przeprowadzenia etapu koncepcyjnego, sporządzenia wyceny budżetowej i analizy opłacalności przedsięwzięcia. W toku tych prac wykazano, że największe korzyści przyniesie nie samo kompletowanie zamówień, a rozszerzenie automatyzacji na cały proces.
Finalnie zakres projektu został uzupełniony o pełną integrację z systemem informatycznym klienta, wspomaganie załadunku magazynu oraz automatyczną inwentaryzację, a także pakowanie zamówień i nadawanie etykiet adresowych.
- Obsługa min. 39 000 opakowań dziennie
- Średnio 13 opakowań na jedną przesyłkę
- Pojemność magazynu: około 4000 indeksów, sumarycznie do 1 mln pojedynczych opakowań
- Identyfikowalność dla każdego opakowania
- Możliwość przeprowadzenia automatycznej inwentaryzacji
Minimalny udział operatora
W opracowanym magazynie zadaniem operatora pozostaje podanie asortymentu do automatycznego załadunku, odbiór gotowych zamówień oraz odbiór zamówień niestandardowych, wymagających skompletowania towaru spoza magazynu. Urządzenie posiada możliwość przeprowadzenia automatycznej inwentaryzacji. Maszyna jest oparta o tzw. system paletkowy, w tym przypadku składający się ze specjalnie przygotowanych kuwet transportowanych pomiędzy sekcjami maszyny oraz piętrami magazynu.
Kuwety posiadają identyfikację w technologii RFID, co umożliwia stałe śledzenie ich pozycji. Maszyna automatycznie kolekcjonuje opakowania produktu, przekierowuje kuwety do modułu pakującego, dobiera odpowiedni rozmiar koperty, pakuje do niej skompletowane zamówienie, zaszywa ją oraz przykleja etykietę adresową. Na końcu procesu zadaniem operatora pozostaje przekazanie gotowej, zaadresowanej paczki firmie kurierskiej.
Możliwe zastosowania
Opracowana na potrzeby omawianego projektu konstrukcja służy do dystrybucji papierowych opakowań z oferty inwestora, ale może być z powodzeniem powielona dla innych produktów drobnicowych.
Automatyczny magazyn sprawdzi się jako rozwiązanie dla e-commerce, narzędzie do zarządzania przepływem materiałów w ramach procesów wewnątrzzakładowych (np. magazyn normaliów w zakładzie produkcyjnym), czy nawet automat vendingowy.
Moduł pakowania znajdzie zastosowanie nie tylko tam, gdzie prowadzona jest działalność wysyłkowa, ale również jako zakończenie linii technologicznej w zakładzie produkcyjnym.
- Magazyn dla e-commerce
- Magazyn normaliów
- Zarządzanie przepływem materiałów drobnicowych
- Automat vendingowy
- Moduł pakowania
Automatyzacja to proces ciągły
Maszyny stworzone w myśl idei Przemysłu 4.0 charakteryzują się budową modułową. Oznacza to, że przyszły rozwój możliwości magazynu: jego pojemności (o kolejne piętra), wydajności (dodatkowe moduły), czy funkcjonalności (np. zarządzanie partiami, sekcja dekartoniarki czy dodatkowa segregacja zaadresowanych przesyłek według kraju dostawy lub firmy kurierskiej), będzie wiązał się ze zmniejszonymi nakładami.
Przemysł 4.0 otwiera przed branżą e-commerce drzwi do dojrzałej automatyzacji.
Nasza oferta Cię zainteresowała?
Zostaw swój kontakt i powiedz w czym możemy Ci pomóc - odezwiemy się.